Prinášame vám ďalší dobrý tip, ako pomôcť prírode a ušetriť v kuchyni. Vypestujte si vňať z odrezkov zeleniny, ktoré by ste inak vyhodili. Pozrite sa, ako na to.

Nie každý má balkón alebo miesto na pestovanie byliniek. Čerstvé vňate potom kupuje v horšom prípade balené v obchode, v lepšom na trhu. V čase corona izolácie to však niekedy nie je možné. Vtedy nám pomôže trik, ktorým si čerstvé vňate vypestujeme doma z vňaťovej časti zeleniny.

A ktoré zeleniny sa nato hodia? Určite treba pestovať tie vňate, ktoré aj budete jesť, ale oplatí sa aj experimentovať s novými chuťami vňatiek, ktoré sú tiež jedlé, ale bežne by ste ich neochutnali. My máme dobrú skúsenosť s petržlenom, mrkvou, reďkovkou či zelerom. Použiť sa však dá aj čínska kapusta, cibuľa, zelená cibuľka, cvikla, biela reďkovka, fenikel, pór, vodnica, cesnak, hlávkový šalát a mnohé ďalšie.

Stačí odrezané koniec položiť na tanier či tácku a zaliať odstátou vodou tak, aby boli spodné časti namočené, ale nie ponorené a nechať ich na aspoň čiastočne slnečnom mieste. Vodu nezabudnite pravidelne dopĺňať a denne meniť. Táto činnosť baví deti, takže ak nejaké máte, určite ich zapojte

Krásne príkaldy nájdete na webovej stránke Simple Bites - https://simplebites.net/how-to-regrow-vegetable-scraps/ , z ktorej pochádza aj nasledujúca fotografia.

Tu je pár dobrých rád:

  • Nenechávajte svoje zeleninové vršky na priamom horúcom slnku – nebudú pučať, skôr zahynú.
  • Spodky zeleninových zvyškov môžu byť trochu slizké – to nevadí – iba sa uistite, či deti denne menia vodu
  • Nie všetko začne rašiť – ak ani po týždni nevidíte žiadny výsledok, vyhoďte zvyšky a skúste nové.
  • Neočakávajte plnú chuť ako z celej čerstvej zeleniny – dorastené vňaťky chutia trochu jemnejšie.

Vňate môžete do varenia používať čerstvé alebo ich opražiť či pridať do polievky na konci varenia, keď je už vypnutá. A samozrejme nimi dochucovať najrôznejšie šaláty. Dodajú nám potrebné vitamíny, vlákninu a veľa nutričných mikroprvkov.

A ešte využívame "odpad" a chránime klímu tým, že nekupujeme balené a dovážané vňate.

Prajeme vám veselé „vňaťkárenie“ a dobrú chuť.