Klimatická kríza na nás už vyskakuje zo všetkých médií a vidieť ju aj na stále teplejšom počasí, či nezvykle silných prívalových dažďoch. Veľký podiel na jej zosilňovaní má priemysel a poľnohospodárstvo, k zmierňovaniu jej dopadov však môže prispieť každý z nás.

Vedci z Earth Institute na Kolumbijskej univerzite v New Yorku sa rozhodli reagovať na popieranie vplyvu ľudstva na klímu a podeliť sa o jednoduché aktivity, ktoré zvládne každý z nás bez veľkých finančných investícií.

Zistite, aká je veľká vaša uhlíková stopa pomocou tejto kalkulačky.

Inšpirujte sa aj vy našimi tipmi a znížte svoju uhlíkovú stopu

Ako znížiť uhlíkovú stopu v domácnosti
 1. Urobte si počas jedného mesiaca podrobný audit domácnosti a zistite, koľko energie a vody míňate a zaznamenajte si, koľko odpadu vyprodukujete.
 2. Ak vaše žiarovky už „dožili“, vymeňte ich za LED-ky, ktoré vydržia až 25 x dlhšie a minú iba štvrtinu energie oproti klasickým žiarovkám. Sú efektívnejšie aj ako žiarivky, ktoré 80% energie premenia na teplo a obsahujú problematickú ortuť.
 3. Regulujte teplotu – v lete využívajte prirodzené „krížové“ vetranie, tienenie alebo stropné ventilátory radšej ako na energiu náročnú klimatizáciu. Ak sa bez klimatizácie nezaobídete, nastavte ju na 23°C a viac. Udržať teplo vonku pomôže aj zateplenie budovy či vonkajšie rolety.
 4. Ak staviate alebo rekonštruujete dom, zvážte vybudovanie zelenej strechy alebo zelenej fasády, prípadne na fasádu použite svetlé farby – pomôžete tak zmenšiť dopad horúčav.
 5. Ak máte doma vlastné regulovateľné kúrenie, nastavte si teplotu vody v radiátoroch na 49 °C. Ušetríte tým až do 260 kg CO2 ročne.
 6. Ak máte regulačné hlavice, znížte si kúrenie tak, aby ste mali v spálni 18°C, v kúpeľni 23°C, v kuchyni 19°C (varí sa tam a sú tam aj iné spotrebiče vydávajúce teplo), v chodbách a predsieni 15°C, na schodisku 10°C a v obývačke a detskej izbe 21°C. Zníženie teploty vykurovania o jeden stupeň ušetrí až do 6% vykurovacích nákladov a v prípade štvorčlennej rodiny do 350 kg oxidu uhličitého ročne.
 7. Perte oblečenie pri nižších teplotách. Vyprať dve dávky bielizne za týždeň programom na 30 či 40°C môže znamenať úsporu až 250 kg CO2 ročne.
Ako znížiť uhlíkovú stopu pri stravovaní
 1. Znížte svoju spotrebu mäsa a mliečnych výrobkov, ktoré prispievajú k antropogénnym emisiám skleníkových plynov až 14,5%. Ak znížite svoju konzumáciu mäsa zo 100 g na 50 g denne, ušetríte takmer 1 tonu CO2 ročne.
 2. Vyberajte si v obchodoch lokálne a sezónne potraviny z vášho regiónu. Nemuseli dlho cestovať a je pravdepodobné, že dozreli na slnku.
 3. Kompostujte. Takmer polovicu nášho koša tvorí bioodpad, ktorý sa dá premeniť na kvalitné hnojivo namiesto toho, aby pri skládkovaní či spaľovaní uvoľňoval do prostredia skleníkové plyny. Kompostovať sa dá aj v paneláku – pomocou vermikompostéra či elektrického kompostéra. Vzniknutým kompostom môžete potešiť stromy či kríky v parku.
 4. Zabudnite na odpad z potravín – nakupujte len toľko, koľko zjete a zo zvyškov si pripravte chutné recepty napríklad podľa www.doposlednejomrvinky.sk
Ako znížiť uhlíkovú stopu pri nákupoch
 1. Nakupujte menej vecí. Pred každým nákupom sa zamyslite nad tým, či danú vec naozaj potrebujete a či si ju nemôžete požičať alebo kúpiť z druhej ruky. Ak je nutné kúpiť novú vec, vyhnite sa jednorazovým výrobkom, výrobkom z nerecyklovateľných a problematických kombinovaných materiálov. Uprednostnite opraviteľné a kvalitné výrobky.
 2. Nakupujte bezobalovo vždy, keď je to možné. Buďte však kritickí a opýtajte sa napríklad v obchode s čapovanou drogériou, kam putujú bandasky po dočapovaní – či sa opätovne plnia alebo vyhadzujú. V druhom prípade čapovanie nemá veľký význam.
 3. Vyberajte si opraviteľné spotrebiče s nízkou spotrebou energie a vody.
 4. Uprednostnite výrobcov, ktorí sa správajú k životnému prostrediu zodpovedne. Prečítajte si ich výrobnú a obchodnú stratégiu a testy nezávislých organizácií.
Ako znížiť uhlíkovú stopu pri preprave
 1. Kráčajte, bicyklujte alebo používajte hromadnú prepravu. Ak je to možné, využite pri ceste do práce bicykel – čím viac cyklistov, tým väčší dôvod na budovanie cyklotrás a parkovacích miest pre bicykle. Ako bonus získate kondičku.
 2. Ak cestujete autom, nezabudnite na detaily – správne nahustené pneumatiky znížia spotrebu až o 3%, plynulá jazda znižuje spotrebu paliva.
 3. Ak je to možné, vyhnite sa používaniu klimatizácie – zbytočne navyšuje spotrebu a prílišné chladenie nie je zdravé napríklad pre vaše kĺby.
 4. Ak musíte cestovať na väčšiu vzdialenosť, zvážte použitie vlakového spojenia. Je to pohodlnejšie a elektrický vlak ušetrí na trati 430 km až 20 kg CO2 oproti lietadlu.
 5. Ak cestujete letecky, kúpte si let bez prerušenia – štart a pristátie zvyšuje spotrebu paliva aj množstvo vypustených emisií. Nazabudnite si zaplatiť aj offsetovanie svojho letu.

A na záver to NAJDÔLEŽITEJŠIE: Buďte politicky a občiansky aktívni. Choďte voliť a vyberajte si takých zástupcov, ktorí majú životné prostredie a klimatickú zmenu ako jednu z priorít. Ak sa vám niečo nepáči, alebo by ste chceli niečo urobiť, choďte za svojimi poslancami. My sme tí, na ktorých sme čakali.